Ako vybrať správneho influencera pre vašu značku?

Ako vybrať správneho influencera pre vašu značku?

V dnešnom svete, kde sociálne siete dominujú svetu reklamy, sa influencer marketing stal neodmysliteľnou súčasťou stratégie mnohých firiem. No ako vybrať toho správneho influencera pre vašu značku, ktorý naplní očakávania kampane? Existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré treba sledovať a zohľadniť, aby sme dosiahli náš cieľ pri propagácii značky či produktu.

Vo svete existuje množstvo nástrojov, na hľadanie a analýzu influencerov. Prvú lastovičku máme už aj na Slovensku, vďaka spriatelenej agentúre Data on Steroids, ktorá je priekopníkom v analyzovaní dát a štatistikách pre sociálne siete Instagram a TikTok na Slovensku. Počet sledovateľov, angažovanosť publika, oblasť pôsobnosti, typ obsahu a úroveň vplyvu sú len niektoré z parametrov, ktoré nám môžu pomôcť pri hľadaní správnej osoby.

Výber influencera

Predstavme si, že sme klient, ktorý sa rozhodol svoj opaľovací krém prezentovať prostredníctvom známych dermatologičiek na instagrame, ale máme budget iba na jednu influencerku. Po dôkladnom zvážení sa rozhodujeme medzi týmito dvoma profilmi:

MUDr. Petra Milko
MUDr. Karolína Baumgartnerová

Rýchlo prídeme na to, že Karolína má 37 000 followerov, čo je takmer o 50 % viac ako Petra. Viac sledovateľov, väčší dosah, lepšie predaje? Nie vždy to musí byť tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Nie je follower ako follower

Pri počte followerov sa treba mať na pozore. Na základe dát od Data on Steroids, si vieme preveriť, či daný infulencer nezaznamenal v poslednej dobe skokový nárast. To takmer vždy napovedá, že ide o „kúpených“ followerov, ktorí neprinášajú skutočnú hodnotu. Rovnako si preverujeme aktuálnosť príspevkov a periodicitu prispievania, aby sme sa vyhli profilom, ktoré už nejaký ten mesiac „zapadajú prachom“. Pri našich ukážkových profiloch rýchlo zistíme, že ani jeden z nich tento problém nemá. Ide o aktuálne profily, kde oba komunikujú často a počty sledovateľov rastú viac-menej lineárne.

Engagement rate

Engagement rate je percentuálne vyjadrenie užívateľov, ktorí lajkli, komentovali, zdieľali alebo len klikli na post. Vyšší engagement rate naznačuje, že cieľová skupina sa aktívne zapája a stotožňuje s obsahom, ktorý vytvárate a tým prirodzene narastá aj šanca na zvýšenie predaja. Pri porovnaní našich profilov zistíme, že Petra, s nižším počtom followerov má na svojich príspevkoch vyšší engagement rate (cez 4 %) a teda sa jej darí o čosi viac oslovovať cieľovú skupinu.

Počet a štruktúra zmienok

Počet označení inými užívateľmi vyjadruje dôverihodnosť sledovaného profilu. Aj keď je počet zmienok u oboch influenceriek približne rovnaký, dôležité je si všimnúť aj štruktúru označení. Po jej analýze môžeme odčítať, že Karolína má väčšinu označení od komerčných značiek. Petine zmienky sú naopak takmer výlučne od iných influencerov. A teda jej obsah má vyšší potenciál šíriť sa prirodzene medzi ľuďmi.

Miera komerčnosti

Ak influencer kývne na každú spoluprácu, rýchlo sa môže stať, že sa jeho profil zmení na výklad, ponúkajúci jeden produkt za druhým. Firmy sa snažia takýmto profilom vyhýbať, lebo ich produkt, či služba sa medzi konkurenciou môžu ľahko stratiť. Zo štatistík dataonsteroids vieme vyčítať, že napríklad Karolína má až 80 % príspevkov komerčných a teda nižší potenciál na prezentáciu nových značiek.

Zameranie a forma contentu

Z dlhodobého hladiska platí, že ak sa influencer zameriava na komunikáciu jednej oblasti (napríklad ekológia, fashion, beauty a pod.), získava aj followerov, ktorí na takýto obsah pozitívne reagujú. Rovnako je to aj s formou komunikácie s fanúšikmi. Je dôležité sledovať, či influencer náhle nezmení štýl alebo obsah kvôli plateným spolupráciam, pretože to môže viesť k chladnej odozve fanúšikov.

Pri našich dvoch sledovaných profiloch vidíme napríklad rozdiel v tom, že Karolína sa viac zameriava na zdravie, čo sa odráža aj v hashtagoch a obsahu jej príspevkov. Petra sa radí viac do kategórie „beauty“. Tieto rozdiely môžu mať zásadný vplyv na rozhodovanie značky, ktorá má jasne definovanú cieľovú skupinu.

Ak sa pozrieme na formu obsahu ktorý influencerky vytvárajú, tiež tu môžeme sledovať značný rozdiel. Karolína komunikuje so svojimi followermi omnoho viac prostredníctvom videí, ktorých má až 8 násobne viac, ako Petra. Dlhodobo patria práve videá ku obsahu, ktorý sa teší na sociálnych sieťach väčšej obľube, pretože influencer v nich dokáže sprostredkovať väčšie množstvo informácií za kratší čas.

Dáta nie sú všetko

Ukázali sme si hlavné faktory na analýzu potenciálu influencerov. Ako sme si ukázali, nie vždy je dobré sa riadiť prvým dojmom. A nezabudli sme ani na to, čo zaujíma väčšinu klientov ako prvé- honorár influencera:) Bližšie o ich odmeňovaní si povieme už v najbližšom blogu.

Miroslav Gerbel

Miro vždy bol skejťák telom aj dušou. Po troch zlomených končatinách a štyroch stavcoch už iba dušou. Od svojich 14tich rokov sa venoval filmárčine, ktorú aj vyštudoval. Považuje sa za samozvaného odborníka na československú rapovú hudbu, čo ho priviedlo okrem práce s vizuálom aj ku copywritingu.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...