Čo je Instagram subscription?

Na slovenskom trhu sa nedávno pre tvorcov obsahu na Instagrame sprístupnila možnosť Instagram subscription. Tá umožňuje influencerom vytvárať obsah, ktorý bude sprístupnený iba platiacim užívateľom. Nastavenie výšky poplatku je momentálne čisto na influenceroch.

Instagram si tiež (zatiaľ) neberie žiadne percentá zo zisku z predaných subscriptions, avšak sám Google a Apple si sťahuje z celkovej čiastky 30%. V roku 2022 prebiehali prvé testovanie v USA, teraz testovanie prebieha rovnakým spôsobom aj u nás. Instagram sám oslovil niekoľko vybraných tvorcov, ktorí sa k funkcii dostali ako prví. Na prvé hodnotenie zo strany tvorcov netrpezlivo čakáme.

Aké výhody so sebou Instagram subscription prináša?

STORIES, POSTY A REELS

Tvorcovia teraz budú môcť kompletne separovať svoj kontent pre predplatiteľov a pre bežných sledujúcich. Očakáva sa tak, že budú napríklad viac otvorení, ukážu viac zo svojho súkromia, alebo svojich predplatiteľov budú odmeňovať zaujímavými súťažami. Určite sa nájde množstvo nápadov a už sa tešíme čo kreatívneho tvorcovia vymyslia.

ŽIVÉ VYSIELANIE

To, že Instagram umožňuje používateľom streamovanie nie je nič nové, avšak teraz si budú tvorcovia môcť sami určiť, či na stream budú mať prístup všetci alebo či budú vysielať iba pre svojich predplatiteľov.

SUBSCRIBER BADGES

A ako budeme môcť rozpoznať kto je predplatiteľ a kto nie? Fialový badge sa bude zobrazovať hneď pri profilovom obrázku. Bude viditeľný ako pre daného tvorcu obsahu, tak aj pre predplatiteľov jedného a toho istého tvorcu.

BROADCAST CHANNELS

Áno, aj táto možnosť bude teraz sprístupnená. Možnosť broadcast channels ponúka Instagram tiež pomerne krátko. Ide o súkromnú komunitu vytvorenú tvorcom. Do komunity bolo teraz jednoduché sa dostať, stačilo nabehnúť na profil Influencera a kliknúť na odkaz, ktorý sa nachádza hneď pod bio. 

Tvorcovia tak získajú možnosť vytvoriť úplne nový priestor na komunikáciu medzi predplatiteľmi. Budú s nimi sami môcť komunikovať alebo nechať komunikáciu čisto medzi nimi. Tak či tak, do konverzácií nebude mať prístup nikto iný okrem predplatiteľov a tvorcu.

Ako zistíte, či váš tvorca ponúka prémiový obsah?

Možnosť „odoberať“ sa vyskytuje u tvorcov hneď na profile, a to zatiaľ iba v mobilnej aplikácii. Instagram zároveň bude uprednostňovať tvorcov, ktorí využívajú Instagram subscription, tým pádom budete vidieť svojich obľúbených instagramerov hneď v odporúčaniach.

Čo nám Instagram subscription prinesie?

Ako efektívne tvorcovia dokážu využiť potenciál tejto novinky, zistíme časom. Predikcie sú zatiaľ vysoké, a to s ohľadom na funkčnosť iných platforiem, ktoré prémiový obsah cez platobnú bránu ponúkajú. Ďalší zaujímavý aspekt, ktorý budeme sledovať je, ako možnosti Instagram subscription budú využívať u tvorcov napríklad firmy v spojení s influencer marketingom. Možností je nepochybne veľa a my sa už tešíme na každú jednu z nich.

Tereza Najmanová

Tereza je pôvodom češka, ktorá sa celý život pohybovala v prostredí umelcov. V určitej chvíli potrebovala zmenu a presťahovala sa do Dánska za štúdiom marketingu a manažmentu. Pri štúdiu pracovala na písaní svojej knižky, ktorú tiež úspešne dopísala a ilustrovala. Od umenia sa v skutočnosti nikdy veľmi nezdialila a v medzičase sa stále venovala grafike, foteniu, herectvu, alebo napríklad tetovaniu.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...