Čo je „Red Car Theory“?

„Red Car Theory“ je koncept, ktorý sa zakladá na psychologickom fenoméne, ktorý sa snaží vysvetliť preferenciu ľudí k určitým farbám v rôznych situáciách. 

Tento aspekt môžeme aplikovať aj v influencer marketingu. Viac k tomu nájdete v tomto článku.

Red Car Theory v podstate znamená to, že keď sa človek rozhoduje o kúpe auta, môže byť viac naklonený k červenému autu, ak ho často vidí na cestách, než k iným farbám, aj keď to v skutočnosti nemusí byť pre neho najlepšia voľba. 

Na druhej strane, ide aj o prednastavenie mysle. A ak by sa vás niekto teraz opýtal, koľko červených áut ste dnes videli. Čo by ste odpovedali? Všímali ste si ich? Pravdepodobne nie 🙂 Na tom môžeme vysvetliť ako váš mozog selektívne vníma veci okolo seba. Čo je pre vás práve v danom čase preferenciou a stredom záujmu. 

“Keď som bola tehotná, sledovala som zrazu každý kočík, ktorý šiel okolo mňa. Dovtedy by som nevedela odpovedať ani len na otázku, či existuje kočík s 3 kolieskami, či aké značky kočíkov po petržalskom sídlisku najčastejšie jazdia a aká farba prevláda.”

Ide o nastavenie našej mysle. Až v momente, keď nás niekto na niečo upozornení alebo s niečím konfrontuje, tak si to až potom viac všímame. 

Ako sa dá „Red Car Theory“ aplikovať v influencer marketingu?

Podobne ako ľudia môžu byť ovplyvnení svojím prostredím a preferovať isté farby, môžu byť ovplyvnení aj inými ľuďmi, ktorých sledujú na sociálnych médiách. Tu je hneď niekoľko spôsobov, ako adaptovať túto teóriu do influencer marketingu:

Frekvencia: Ak chcete, aby vaša značka mala väčší vplyv na spotrebiteľov, môžete spolupracovať s influencermi, ktorí pravidelne zdieľajú obsah s vašou značkou. Čím častejšie sa vaša značka objaví v ich obsahu, tým väčšiu pozornosť budú vaši potenciálni zákazníci venovať značke.

Asociácia so značkou: Vyberte si influencerov, ktorí majú podobnú cieľovú skupinu ako vaša značka a ktorí budú môcť značku spojiť so svojím obsahom a osobným štýlom. Ľudia vás budú pravdepodobne prijímať pozitívnejšie, keď vás uvidia prepojených s osobnosťami, ktoré už poznajú a dôverujú im.

Dôvera a Autenticita: Influenceri, ktorí budú autentickí a dôveryhodní vo svojom obsahu, budú mať väčší vplyv na svojich sledovateľov. Keď budú tieto osobnosti prezentovať vašu značku spôsobom, ktorý je pre ich publikum príťažlivý a relevantný, bude sa zvyšovať aj dôvera v značku.

Emocionálne puto: Využite možnosti influencer marketingu na vytvorenie emocionálnej väzby medzi spotrebiteľmi a vašou značkou. Keď influenceri dokážu vytvoriť autentické a emocionálne spojenie s ich publikom, bude sa tento pocit prenášať aj na vás.

Red Car Theory: Príklad v praxi

Predstavte si, že ste výrobca športového oblečenia a chcete využiť influencer marketing na propagáciu vašej novej kolekcie bežeckých tenisiek. 

Môžete spolupracovať s influencerom, ktorý je známy svojím záujmom o beh a zdieľa svoje tréningové rutiny a výzvy so svojimi sledovateľmi. Tento influencer môže nosiť vaše tenisky počas svojich tréningových videí a zdôrazňovať “in use” ich výhody a pohodlie.

Keď jeho publiku bude ukazovaná vaša značka v kontexte ich záujmov a každodenného života, vzniká väčšia pravdepodobnosť, že si vaše tenisky všimnú a budú sa o ne zaujímať. Týmto spôsobom sa vytvára spojenie medzi ich záujmami a vami, čím sa podarí vybudovať trvalú emocionálnu pripútanosť a lojalitu k vašej značke. Budujete si awareness. 

V konečnom dôsledku je adaptácia „red car theory“ do influencer marketingu o vytváraní častej a pozitívnej expozície vašej značky prostredníctvom autentických a dôveryhodných influencerov, ktorí majú schopnosť emocionálne sa spájať so svojim publikom. Keď dokážete tieto princípy správne uplatniť vo vašej influencer marketing stratégii, môžete dosiahnuť úspech a zvýšiť povedomie o vás. 

Viac o tom, prečo s príchodom na nový trh na začiatok vsadilo GymBeam na awareness a až potom na predaje si môžete vypočuť v tomto podcaste. Tiež v podstate stavili na Red Car Theory :-)

Image by storyset on Freepik

Jana Malaga

Janka už pred rokmi založila prestížnu súťaž BLOGER ROKA, v ktorej boli rok čo rok oceňovaní tí najpopulárnejší a najtalentovanejší slovenskí blogeri. S prerodom blogerov na influencerov sa začala viac venovať práve influencer marketingu. Je jedným z najväčších slovenských expertov na influencer marketing, no jej doménou je aj ten obsahový. Svoje znalosti z content aj influencer marketingu zúročuje v Contedy – agentúre, ktorú hrdo a úspešne vedie od jej samotného začiatku. Keďže time manažment má v malíčku, keď sa nevenuje práci, teší sa zo spoločnosti svojich dvoch synov, pohára dobrého vína alebo poctivého jedla.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...