Najvirálnejší obsah na slovenskom internete za rok 2021

najvirálnejšie články

Keďže rebríčkov a bilancií na konci žiadneho roka nie je nikdy dosť, máme pre vás jeden ďalší. Po rebríčku najpočúvanejších podcastov roka 2021, sme sa pozreli na to, aký obsah bol na slovenskom internete najviac šírený v uplynulom roku 2021. Pozrite si s nami najvirálnejšie slovenské články za rok 2021.

Myslíte si, že najvirálnejším článkom v roku 2021 bola správa o tom, že Petra Vlhová vyhrala veľký krištáľový glóbus? O Slovákoch toho očividne viete málo. Oveľa viac ako športové úspechy našich superhviezd nás zaujíma…jedlo.

Bez ďalších okolkov poďme ale rovno na to. Tu je rebríček 20 článkov, ktoré boli na slovenskom internete šírené v roku 2021 najviac.

Top 5 najviac šírených článkov

miesta číslo 6 až 10miesta 11 až 15miesta 16 až 20Top 20 najviac šírených článkov na slovenskom internete. Zdroj: Buzzsumo

Ako sme našli tie najvirálnejšie články slovenského internetu za rok 2021?

Na základe dát slovenského IABmonitora sme si zvolili reprezentatívnu vzorku top 20 najnavštevovanejších slovenských médií. S pomocou online nástroja Buzzsumo sme získali prehľad o tom, ktoré články týchto top slovenských médií zožali na slovenskom internete v uplynulom roku najväčší úspech.

Medzi najvirálnejšie články patria recepty

Ide teda o články, ktoré dokázali získať najväčší počet interakcií. Buzzsumo zohľadňuje ako interakcie každý lajk, komentár či zdieľanie na Facebooku, Pintereste, Twitteri a Reddite. Absolútnym víťazom sa na základe týchto dát stal článok z klávesnice redaktora portálu Interez. Bol ním recept na hrnčekové žemle upečené za 20 minút, ktorý si dokázal vygenerovať neuveriteľných takmer 70-tisíc interakcií. Ak vás niekedy počas roka 2021 doma prekvapili hrnčekové žemle, je dosť možné, že boli pripravené práve na základe tohto mimoriadne populárneho receptu.

Nebol to však ani zďaleka jediný recept, ktorý sa umiestnil v rebríčku top 20 najvirálnejších článkov. Hneď na piatom mieste by ste napríklad našli aj recept na kávovú bábovku s banánovou zmrzlinou, o ktorej sa redaktor Rtvs vyjadril, že ide o skutočne jedinečné spojenie chutí. Je už len na vás, či to skúsite a dáte mu za pravdu.

V záplave správ o pandémii, opatreniach či úmrtiach známych osobností, ktoré nás ani tento rok neobišli, je však určite príjemné vedieť, že na Slovensku, zdá sa, neexistuje nič, čo by nedokázal vyriešiť dobrý veterník alebo hrnčeková žemľa.

Slovenskú chuť do jedla potvrdzujú aj výsledky od Google

Aj spoločnosť Google na konci každého roka poskytuje štatistiky o tom, čo ľudia v danej krajine v uplynulom roku najviac vyhľadávali. Hoci recepty by sme v zozname top 10 najhľadanejších výrazov ešte nenašli, aj k nim sa o malú chvíľku dostaneme.

Najvyhľadávanejšie výrazy v roku 2021:

 1. Korona.gov.sk
 2. Edupage
 3. Bezkriedy
 4. Sčítanie obyvateľov
 5. FlashScore.sk
 6. Covid automat
 7. Byť zdravý je výhra
 8. Očkovanie
 9. Očkovacia lotéria
 10. Ehranica

 

Informácie o vývoji situácie na Slovensku v súvislosti s pandémiou koronavírusu zostali aj naďalej v centre pozornosti ľudí,“ cituje PR manažérku Google pre Česko a Slovensko Alžbetu Houzarovú slovenský magazín Forbes.

Nenechali sme si ujsť ani zápolenie našich úspešných športovcov, či už ide o Petru Vlhovú alebo Petra Sagana. Mimo pandemických tém Slovákov zasiahla aj informácia o tornáde v juhomoravskom okrese Hodonín a zaujímali sa napríklad aj o to, ako uvariť kukuricu,“ dodala Houzarová.

Zaujíma vás, aké recepty sme (okrem toho na hrnčekové žemle) v roku 2021 vyhľadávali najčastejšie?

Najvyhľadávanejšie slané recepty

 1. Lečo
 2. Rizoto
 3. Pizza
 4. Lasagne
 5. Sviečková Wellington
 6. Fašírky
 7. Hamburger
 8. Boršč
 9. Maďarský guláš
 10. Zemiakové placky

 

Najvyhľadávanejšie sladké recepty

 1. Šišky
 2. Tiramisu
 3. Vianočka
 4. Lievance
 5. Dolky
 6. Cookies
 7. Makrónky
 8. Bublanina
 9. Tartaletky
 10. Muffiny

 

Recepty, rady, návody, tipy a triky… to je content, ktorý zaujme aj po čase

Ponaučenie pre marketérov? Očividne nič nezaujme ľudí tak ako práve recepty. Recepty mali totiž okrem iného aj najvyššie tzv. „evergreen skóre“. Táto metrika zohľadňuje len tie interakcie či prelinky, ktoré sa objavia najskôr 30 dní po tom, ako bol článok prvý raz publikovaný. To znamená, že článok nezanikol v záplave ostatných a hoci je na internete už nejaký ten čas, stále si dokáže nájsť nové publikum. Či už opätovným zdieľaním na rôznych sociálnych sieťach alebo aj vďaka dobre nastavenému SEO a tomu, že ho človek ľahko vygoogli.

Toto je top 10 článkov na slovenskom internete za rok 2021 s najvyšším „evergreen“ skóre: 

evergreen top 5

evergreen 6 až 10

Top 10 článkov s najvyšším evergreen skóre. Zdroj: Buzzsumo

V tejto top 10 by sme našli nielen recepty, ale napríklad aj článok o tom, ako zbaviť záchodovú dosku žltých škvŕn. Práve tieto vždy aktuálne rady sú ten typ contentu, ktorý dokáže prilákať nové publikum nielen v čase, kedy bol publikovaný, ale aj po mesiaci, roku či dvoch. Potvrdzujú to aj dáta platformy Backlinko, ktorá analyzovala viac ako 3,6 miliárd článkov na internete.

Aj z ich analýzy vyšlo, že obsah typu „Ako…“, prípadne návody, zoznamy ako „Top 5 najlepších/najefektívnejších/najlacnejších“ a pod. majú vysokú pravdepodobnosť, že sa stanú evergreenmi. Naopak najmenšiu pravdepodobnosť, že po svojom publikovaní budú ešte niekoho zaujímať, majú tlačové správy, prezentácie a, žiaľ, aj podcasty.

Lenka Miškolciová

Lenka vyštudovala žurnalistiku, pretože to bola jediná vysoká škola, na ktorej by sa mohla venovať písaniu. Tvorba rozličných textov je nielen jej prácou, ale aj najväčšou záľubou. Už roky sa špecializuje najmä na content marketing a je rada, ak má priestor, v ktorom by sa mohla rozpísať. Keď neťuká do klávesnice, môžete ju stretnúť na bicykli, v horách alebo v spoločnosti dobrého jedla.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...