Prečo spolupracovať s microinfluencermi?

S počtom followerov sú na tom podstatne lepšie ako ich nano kolegovia. Ich fanúšikovská základňa sa hýbe v niekoľkých tisícoch (10k – 50k). Radi vás prevedieme svetom spoluprác s microinfluencermi. A pozrieme sa aj na to, ako vie značke pomôcť práve menší microinfluencer.


Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, ale nechce sa vám čítať, môžete si o microinfluenceroch vypočuť 6-minútový podcast na Spotify, alebo na Apple Podcast či Anchor


Microinfluencer: Kto to je?

Zlatá hranica je viac ako 10-tisíc sledovateľov na Instagrame.

Túto métu chcel ešte pred dvomi rokmi dosiahnuť každý. Kedysi totiž platilo, že až po prekročení „magickej hranice“ 10-tisíc sledovateľov, mohol influencer využívať v rámci stories funkciu SWIPE UP, teda pridanie odkazu do príbehu. Dnes už však môže pridať link do stories ktokoľvek. Aj účet s dvadsiatimi sledovateľmi. 

Pre značky je vkladanie linku dôležité najmä z pohľadu nasmerovania sledovateľov na ich web, podstránku, produkt, YouTube a pod. Pre influencera je to zase nástroj, ako dovysvetliť svoj príbeh, smerovať sledovateľov na svoj iný aktívny sociálny profil (FB, YT, TikTok, LinkedIn), alebo na blog či aplikáciu.


>>>Prečítajte si tiež: Link do Instagram story už vie pridať každý. Ako na to?<<< 


Čo sa týka stropu v počte sledovateľov, ak má influencer na Instagrame viac ako 50 00 followerov, zaraďujeme ho už medzi macroinfluencerov. Pred macroinfluencermi sa nachádza ešte skupina megainfluencerov, kam patria profily, ktoré prekročili pol milióna sledovateľov. 

Koľko je na Slovensku mega, macro a microinfluencerov? 

V našej agentúre tieto trendy a vývoj sledujeme. Náš múdry systém, ktorý využívame vďaka agentúre Data On Steroids, to percentuálne vidí takto:

Microinfluencer 1825 IG účtov (80,86 %)

Macroinfluencer 412 IG účtov (18,25 %

Megainfluencer 20 IG účtov  (0,89 %)

SPOLU: 2 257 (100 %)

*aktuálne k 27.2.2023

Microinfluencer: Prečo s ním spolupracovať?

Publikum microinfluencera sleduje preto, že im je sympatický content, ktorý postuje a tvorí. Sledovatelia majú pocit, že spoločne zdieľajú rovnaké záľuby, prežívajú podobné starosti a majú podobné problémy. Microinfluencer je publiku často prístupnejší ako celebrita, ktorú poznajú z televízie. Influencer by mal však spolupracovať s takou značkou, ktorá prirodzene zapadne do jeho obsahu a sadne mu, ako sa hovorí, „ako zadok na šerbel“. Takáto spolupráca lojálne publikum neprekvapí, ba dokonca ho možno aj zaujme, keďže influencera sledujú práve kvôli ich spoločným názorom a záľubám.

Pri spolupráci s microinfluencermi sa osvedčilo, ak značka spolupracuje nie s jedným, ale viacerými microinfluencermi v danom vymedzenom období. Pozor, nejde nám však o to, aby všetci publikovali výstupy v jeden deň. Aj pri microinfluenceroch je potrebné vytvoriť si redakčný kalendár a výstupy u jednotlivých tvorcov publikovať síce v jednom období, ale nie v ten istý deň. Značka trafí do čierneho, ak si výstupy rozloží napr. na obdobie jedného mesiaca alebo štvrťroka. Všetko, samozrejme, závisí aj od konkrétnej kampane a produktu. Vďaka spolupráci s viacerými microinfluencermi má však kampaň vždy väčší zásah.

Je spolupráca s microinfluencermi lacnejšia alebo drahšia?

Rada by som vyvrátila tvrdenie, že spolupráca s microinfluencermi je lacnejšia ako spolupráca s celebritou s obrovským followingom. Mysleli sme si to dokonca aj v agentúre 🙂 V totálnych sumách áno, pýtajú si honoráre od 100 do 1000 eur, ale s ohľadom na ich REACH (dosah) to tak nie je.

Ako je možné, že spolupráca s microinfluencerom je drahšia ako s macro či mega?

Môže za to RANKING. Je to ukazovateľ, ktorý uvádzame klientom, keď im pripravujeme prehľad vhodných persón pre ich kampaň. Vypočíta si to každý, ak vie počet sledovateľov a výšku honoráru, ktorú influencer požaduje. A práve v týchto prehľadoch som si všimla, že pri microinfluenceroch býva veľmi často ranking na úrovni 2 aj 3, pričom pri macro je to na pár výnimiek vždy 1. 

Túžia klienti po spolupráci s tými najväčšími menami alebo majú reálnejšie očakávania? 

Záleží od typu, nastavenia a preferencií kampane a značky. Naďalej sú značky, ktoré chcú spolupracovať s menšími a menej známymi persónami a sú aj také, ktoré chcú známe tváre. 

Menší influenceri majú oproti tým väčším jednu výhodu, a tou je zvyčajne interaktívne a angažované publikum. Dôkazom angažovanejšieho publika u nano a microinfluencerov je zvyčajne aj ich vyšší engagement rate

Dá sa zovšeobecniť, aké značky by si mali do spolupráce vyberať microinfluencerov? 

Treba si uvedomiť, že ak značka plienok hľadá na spoluprácu pediatričku, alebo dermatologičku, je veľmi nízka pravdepodobnosť hraničiaca až s nepravdepodobnosťou, že nájde takúto persónu medzi mega či macro influencermi. To platí aj pre predajcu produktov na pečenie – ak hľadá foodblogerku orientujúcu sa na kváskové či bezlepkové pečenie, prípadne influencera, ktorí sa venuje intoleranciám. Tieto profily zrejme naozaj nebudú patriť medzi tých, ktorých na Instagrame sledujú státisíce či dokonca milióny ľudí.

Prečo sú pre niektoré značky lepšia voľba práve menší influenceri? 

Radšej menší influencer s vyprofilovaným publikom, ako macroinfluencer, u ktorého budú mať promované produkty zásah na 20 %. 

Keď promujeme knihu s prvými príkrmami, tak si vyberáme, samozrejme, aj známe mamičky, ktoré nám prinášajú veľmi pekné predaje na e-shope, ale pracujeme aj s nano a microinfluencerkami, ktoré veľakrát prekvapia neočakávaným zásahom. 

Úplne najideálnejšia je kombinácia nano, micro, macro a ak je tam prienik a rozpočet, tak aj mega. 

Jana Malaga

Janka už pred rokmi založila prestížnu súťaž BLOGER ROKA, v ktorej boli rok čo rok oceňovaní tí najpopulárnejší a najtalentovanejší slovenskí blogeri. S prerodom blogerov na influencerov sa začala viac venovať práve influencer marketingu. Je jedným z najväčších slovenských expertov na influencer marketing, no jej doménou je aj ten obsahový. Svoje znalosti z content aj influencer marketingu zúročuje v Contedy – agentúre, ktorú hrdo a úspešne vedie od jej samotného začiatku. Keďže time manažment má v malíčku, keď sa nevenuje práci, teší sa zo spoločnosti svojich dvoch synov, pohára dobrého vína alebo poctivého jedla.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...